
„Modulacje” Anny Drozd-Tutaj | Kraków
W dniu 18 lutego, we wtorek, o g. 18.00 odbędzie się wernisaż prac Anny Drozd-Tutaj składających się na projekt „Modulacje”.
Wystawa będzie prezentacją rzeźb, obiektów i instalacji artystycznej, które powstawały od 2017 roku w wyniku autorskiego podziału sześcianu na modularne formy. To cykl prac w nurcie geometrii dyskursywnej wchodzącej w różnorodne związki z rzeczywistością. Autorka przedstawi projekty w kolejnych etapach rozwoju. Od pierwszego podziału na cztery bryły, następnie dwadzieścia cztery elementy, prowadzące do konstrukcji kuli na podstawie dwunastościanu foremnego.
Anna Drozd-Tutaj ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie mieszka i pracuje. Uzyskała Dyplom z wyróżnieniem na Wydziale Rzeźby w 1995 r. Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków. Uczestniczy w wystawach, sympozjach i plenerach rzeźbiarskich w Polsce i za granicą. Jest laureatką stypendiów i konkursów artystycznych. Otrzymała Stypendium Ministra Kultury i Sztuki w roku 1994/95, a w 2020 Stypendium Miasta Krakowa. W 2023 zdobyła Nagrodę Główną w Międzynarodowym Konkursie Arte Laguna Prize w Wenecji.
Artystka tak opisuje swoje dzieła: „interesuje mnie sztuka elitarna, która wykracza poza rzeczywistość, jest metaforyczna i daje nadzieję na lepszy świat. Nie ograniczam się do czysto zmysłowego, estetycznego czy artystycznego przekazu, ale chcę uczestniczyć w mistycznej relacji, która transcenduje poza egzystencję. Język artystyczny, którego używam, mówi o radości odnalezionej, harmonii duszy, świętości życia i sensie istnienia. Zróżnicowana materia w rzeźbie wyznacza mi granice sztuki i daje możliwość konfrontacji z antropologicznymi znaczeniami. Jest potwierdzeniem logicznej struktury kosmosu. Moja sztuka jest wyrazem tęsknoty za sacrum i poszukiwaniem własnej przestrzeni. Jest moją prywatną wolnością. Jako artystka prezentuję własne wartości w odniesieniu do kulturowej złożoności świata. Moje prace powstają w wyniku introspekcji, refleksji i wewnętrznego dialogu z transcendencją. Używając archetypowych symboli, tworzę przestrzeń do dialogu między twórcą a odbiorcą.”
Wystawa potrwa od 18 lutego do 4 marca 2025 r. w Galerii Krypta u Pijarów w Krakowie, ul. Pijarska 2. Galeria czynna od wtorku do piątku w godzinach 10.30-12.00 oraz 15.30-17.00. Wstęp wolny.
więcej informacji: https://galeria.pijarzy.pl/news,119.html
POST COMMENT